AB’de Seçim Maratonunda Sona Gelindi

Avrupa Birliği (AB) üyesi 21 ülkenin gelecekte alacağı kararları belirleyecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sona gelindi.

720 yeni üye belirleneceği bu seçimde, seçmenler dördüncü ve son gününde oy kullanmak için bugün sandığa gidiyor.

Bugüne kadar Hollanda, İrlanda, Çekya, Malta, Letonya ve Slovakya’da seçmenler oy kullandı. İtalya ve Estonya’da ise seçimler devam ediyor.

SEÇİMLERİN EN YOĞUN GÜNÜ

Bugün, 21 ülke seçmeninin sandık başında olması nedeniyle seçimlerin en yoğun günü. Almanya, Fransa, İspanya, Polonya, Romanya, Belçika, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, İsveç, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde seçmenler oy kullanıyor.

Sandıklar bu akşam kapanacak, kesin olmayan ilk sonuçlar AP tarafından ilgili ülkelerin otoritelerinden gelen verilerle saat 18.00’den itibaren duyurulacak. Resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

KOALİSYO0NLAR 16 TEMMUZ’DA TAMAMLANACAK

Seçimlerin ardından AB’nin yeni yönetimini belirleme süreci başlayacak. AP’ye girebilen ulusal parti üyeleri, benzer düşüncelere sahip AB çapında mevkidaşlarıyla “siyasi grup” adı verilen koalisyonlar kuracak. Bu süreç 16 Temmuz’da tamamlanacak ve yeni yasama döneminin başladığı ilk Genel Kurul toplantısında sonuçlanacak.

İlerleyen aylarda milletvekilleri, AB ülkelerinin liderleri tarafından gösterilen adaylar arasından AB’nin yürütme organı Komisyonun yeni başkanını seçecek. Bu süreçte, AB Komisyonu Başkanlığı için adaylar arasında yoğun kampanya süreci yaşanacak. Komisyon Başkanı atanmasının ardından, AB Konseyi ile birlikte Komisyonun üyeleri için adayları önerecek. Komisyon üyeleri, AP’nin onayının ardından belirlenecek.

450 MİLYON KİŞİNİN GELECEĞİ

Komisyonun formasyonu, sonbaharda yapılması beklenen genel kurul oylamasıyla tamamlanacak. AB Konseyinin yeni başkanı, üye ülkelerin liderleri tarafından seçilecek ve 1 Aralık’ta göreve başlayacak. Tüm bu süreçlerin sonunda AB’de yaşayan yaklaşık 450 milyon kişinin geleceğinde 5 yıllık dönem için söz sahibi yeni yönetim belirlenmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir