Ahmet Türk’ten kayyum açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı DEM Parti’li Ahmet Türk, bir otelde basın toplantısı düzenledi. Belediye borçları ve yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk, belediyenin toplam 4 milyar 875 milyon 802 lira borcu olduğunu söyledi.  

“KAYYUM ATANIR MI SORUSU HERKESİN KAFASINDA” 

Türk, Kobani davasında aldığı 10 yıl hapis cezası ve yerine kayyum atanacağı iddialarıyla ilgili olarak, şunları kaydetti:

– Tabii ki herkesin kafasında; ‘Acaba kayyum atanır mı? Açılan dava ve verilen karardan sonra acaba bir kayyum gelir mi gelmez mi?’ sorusu var. Burası Türkiye; hukukun olmadığı, adaletin olmadığı, yargının bağımsız olmadığı, tarafsız olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Bunun için neyin nasıl olacağını bilemeyiz.

“KAYYUMA NEDEN OLACAK BİR SÜREÇ DEĞİL” 

– Bireysel olarak kayyum atanmış, atanmamış bizim için çok önemli değil ama iradenin ipotek altına alınması konusunda tepkimizi elbette ki gösteriyoruz, göstereceğiz. Doğru bulmayız. Şimdi bir yargı süreci başladı. Ama sonuç değil, Yargıtay’ın kararı ortaya çıkana kadar yargının vermiş olduğu kararlar, bir kişiyi hükümlü olarak göstermez. Öyle bir kural yok.

– Yargıtay’ın kararından sonra belediye başkanlığı düşer ve belediye meclisi bir başkan vekili seçer. O işleri yürütmek üzere seçer. Yoksa bu kayyuma neden olacak bir süreç de değil, bir durum da değil. Yani böyle olsa bile meclisin kendi içinde bir belediye başkanı vekili seçerek, o çalışmaları sürdürme gibi bir durumu var. Hukuki durum budur. Bunun dışındaki farklı yollar hukuksuzdur, antidemokratiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir